събота, 5 септември 2015 г.

Красивите клематиси

Клематис

Красивите клематиси

Род Kлематис е от сем. Лютикови и обхваща над 300 вида. На по-студените местообитания се срещат листопадните сортове, а в по-топлите - вечнозелени. Почти всички са лиани, някои от тях са храсти, а други многогодишни тревисти растения.
Произхождат от Китай и Япония и при правилно отглеждане, някои от сортовете достигат до 20-30 годишна възраст.
Листата им имат способността, чрез дръжките си да се захващат за подпори. Срещуположно разположени са, зелени на цвят, сложни с три или повече листенца.


Разкошен цвят

Цветовете обхващат почти всички разцветки и са най-разнообразни като форма - кичести, звездообразни, кръстовидни и др. Различните подвидове разцъфват по различно време, обикновено от април до есента,  като повечето пропускат юли месец.
Те лесно могат да си променят разцветката, в зависимост от промени в светлината, почвата, влажността на въздуха и вятъра.

Клематисите се  делят на 3 групи според периода на цъфтене и мястото на образуване на цветни пъпки.


Първата цъфти само на миналогодишни конки.
Втората група, се дели на две подгрупи. Там са повечето едри хибриди. Първата дава цвят през май - юни на миналогодишни клонки. През септември цъфти на едногодишни, но обикновено тогава той е по-малък и кичестите сортове поднасят прост цвят.
Втората подрупа цъфти едновременно на стара и нова дървесина и дава цвят през цялото лято без прекъсване.
Третата група разполага цветни пъпки само на едногодишни филизи. Техните представители обикновено са с дребни многобройни цветчета.


Студоустойчиво или не

Намирането на място за оглеждането им, е много деликатна работа. Не обичат да сменят мястото си.
Но първо, трябва да установите дали вашето храстче може да издържи на зимата у нас или не е от студоустойчивите екземпляри.
Ако не е е, то следва да бъде отгледано в саксия или сандъче. Обича големи съдове - започнете при засаждането му в такъв с диаметър 35 см. и като го присаждате на всеки 2-3 години, може да достигнете до 65 и повече см. диаметър на съда.
Съдържането на почвения субстрат, също не е за пренебрегване - две части угнила листовка, една част пясък и една торф. Съда трябва да е добре дрениран и под саксийката трябва да се остави празно място. Това може да се постигне, като се поставят трупчета под нея.
Корените на лианата в никакъв случай не трябва да прегряват, затова внимавайте да не попадат преки слънчеви лъчи по саксията. Дървените съдове и кашпите са за препоръчване в случая, както и засаждането на растителност около и в саксията при растението.
Тъй като клематиса е лиана, е добре да помислете и за подходяща подпора, която да бъде позиционирана със саксията.


Къде да презимува



Презимуването се установява в тъмно и сухо  хладно помещение с от 0 до +4 градуса до януари месец. След това е добре да се постави в такова с темп. +8 до +14 градуса по Целзий на слънчево място, за да могат да се образуват цветоносните пъпки. Когато те се появят - температурата се повишава +17 +19 градуса и към февруари - март, може да разцъфти.


За студоиздръжливите



Ако вашето храстче е от студоустойчиво, трябва да вземете под внимание, че то не понася преовлажнена почва през зимните дни - изключително опасно е измръзването на почвата около кореновата му система.


Расте бързо



Клематиса е много бързорастящ вид, наблюдават се в някои случаи и над 10 см растеж на ден и би следвало,в зависимост от ефекта, който търсите, да му осигурете подходящи подпори. Можете да използвате беседки, перголи, решетки, арки, врати и др., като елементите на стойките трябва да са тънки.


Отглеждане



Поставете го на слънчево място, има нужда от поне 6 часа слънцегреене. Ако светлината не му достига, багрите избледняват. При  някои от по-светлите, (някои розови сортове например), се наблюдава избледяване на цвета и при силно слънце. Затова южното изложение не е за препоръчване, доверете се на югоизточно и югозападно такова.
Поливане - обичат умереното поливане с леко изсъхване на почвата между поливките. Растенията, отглеждани в саксия се нуждаят от по-чести поливки, както и от по-често внасяне на органичен тор.


Как се размножава

Размножава се, чрез разделяне на на по-голям храст, но главно чрез отводи.


Резитба

През първата година на засаждането му, храста е добре да бъде подрязан много ниско - на 2 -3 външна пъпка, за да бъде стимулиран да пусне нови издънки.


Подхода при резитба следващите сезони, следва да бъде съобразен с групата към която принадлежи.

Първа група

Ако е от първата група, обикновено рядко има нужда от резитба, но е добре през 3-4 години, след прецъфтяване, да се подреже растението ниско  - на 2-3 външна пъпка. Прави се, за да го подмладим, като стимулираме растението на пусне нови клонки. През лятото същата година се грижете добре за растението, поливайте го редовно и внасяйте в почвата балансиран тор. Към края на сезона го наторете 1-2 пъти с тор с преобладаващо съдържание на фосфор.

Втора група

Първата група от втората подгрупа, изискват резитба февруари месец, (но следете температурите да не са прекалено ниски в деня на резитба и следващите дни). Тук всяко стъбло се подрязва на различна височина. Оставят се много едногодишни клонки, на които да е заложи пролетния цвят и достатъчно свободно място в короната, за да има място за нови, които да дадат цвят през септември. След прецъфтяването юни месец, се прави нова резитба на вече прецъфтелите филизи и така се провокира появата на нови.
Технологията при втората подгрупа, може да е като на предходната или на третата група.

Трета група

Там нещата са спорни. Има специалисти, които са на мнение, че тя въобще не се нуждае от резитба. Но клематиса е много бързорастящ и това в някои случаи може да е проблем.
Затова след прецъфтяването, може да го подрежете ниско 15 -40 см. Ако искате силни леторасли, режете по-ниско около 15 см. За по-слаби такива - по-високо.




Прочетете още:

Как най-сполучливо да засадим и отгледаме растения в саксии

Интересни факти за хризантемите

Интересната махония

Няма коментари:

Публикуване на коментар