Есенните звезди - хризантемите
Хризантемите са многогодишни растения от сем. Сложноцветни - 'Asteraceae'. Има данни, че за първи път са култивирани 15 век пр. н. е. в Китай, а през 1630 год. наброяват вече над 500 сорта. В Европа са известни от 17 век. В наши дни, ежегодно на пазара излиза голямо разнообразие от нови хибридни сортове.
На височина достигат от (стайните екземпляри) - 15-25 см. до 70-90 см. (градински), че и 1 м и повече високи. По-високите от тях е необходимо да се привързват към подходящи подпори. Листата са меки, зелени - последователно разположени, назъбени и с гладки ръбове.
Можете да видите цветовете им в различни форми - като маргаритка, помпони и мн.др. Цъфти в почти всички разцветки, като цвета обикновено трае около 6-8 седмици.
Има четири тенденции при отглеждането им понастоящем.
Стайна хризантема, градинска хризантема, за рязан цвят и такава за изложения.
Градинската хризантема
Тя е в състояние да зимува на открито без проблем, дори и в северните географски ширини. Издържа на вятър и студ, но през зимата не обича да попада лед и вода по листата и.
Характерно за нея е, че не е желателно да се отглежда на едно и също място повече от 2 - 3 години, защото е податлива на болести. Ако нямате възможност да я премествате, е добре да стерилизирате почвата около нея на всеки 3-4 год.
Много бързо и лесно пренаселва терена и е наложително през 3-5 години растенията да се разделят, като се използва стерилизиран нощ или лопата за целта. След тази манипулация, новото засаждане трябва да е на разтояние между цветята на 20-30 см.
Саксийна стайна хризантема
Когато си я купите от пазара - най-вероятно през септември - октомври, тя ще има заложен цвят и ще започнала цъфтежа си. Специалистите използват различни стимулатори за растеж и я държат на тъмно, за да заложи цвят.
Тя предпочита по-хладните стаи. Особеното е, че за да образува цвят, тя изисква да се постави в хладни и тъмни помещения през летните дни. Също така, по време на залагането на цвета, поливките също трябва да намалеят. При поява на цветни пъпки - водата се увеличава, а през периода на засилена вегетация, тя се поставя на слънчево място със слънцегреене поне 6-7 часа дневно.
Рязан цвят
След като стъблото достигне 20-25 см се имитира по-къс ден за хризантемата, като се засенчва изкуствено. За да се образуват висока дръжка и тези великолепните едри цветове, изисква особено пензиране - отчупват се страничните пъпки, за да се изтегли растението на височина.
Цветните пъпки се залагат на около +18 гр темп., когато се появят на +16 и за фиксиране на баграта +14 градуса. При по-ниски температури качеството на цвета намаля.
Изложбените хризантеми са особено атрактивни.
Те са много деликатни растения. Отглеждат се от специалисти, за определени изложения.
Размножава се, чрез резници и семена в началото на пролетта.
Използвайте здрави растения за своите резници. Резника трябва да е дълъг 8-10 см. и да има 3 - 4 листа, които се изрязват. Така подготвен, се потапя се във вкоринител на един - два см. от долната му страна. След което се забива в субстрат от стерилизиран пясък и торф в равни количества. За да се прихване, му осигурете парникова, леко затъмнена среда.
Чрез семена - при температура +24+26 градуса и за около 6 седмици, ще пораснат до 4-6 листа, след което можете да си ги прехвълите в 5 см саксийки.
Отглеждане
Толерират плодородни, песъчливи почви с киселинност 6.00-6.50 РН.
Поливките трябва да са умерени - като е добре между тях повата да пресъхва. Особенното за хризантемите е, че не е желателно да се мокрят листата им - затова тя следва да се прави директно в почвата около кореновата система.
А по време на засилената вегетация изискват торене през 7-10 дни с азот и калий.
За сега това е всичко :)
Няма коментари:
Публикуване на коментар