Как изглежда?
Висока е 15-18, а на ширина се разпростира на 25 – 30 см. Характеризира се с месести, сочни листенца, дебели червеникави стъбла и много ефектни цветчета - подобни на тези на кактуса 2.00 - 2.50 см в диаметър, в цикламени, жълти, розови , бели, червени или оранжеви цветове, като някои хибридни форми са с два или повече цвята.
Забелязала съм, че освен в облачни или дъждовни дни и през нощта, тези цветчета се затварят и при много силно слънце. Най-често можем да се радваме да ярките им, леко блестящи цветове, преди обедните часове.
Произход
Портукаката или калдъръмчето е едногодишно растение от рода на тученицата. Пренесена е от Южна Америка - Аржентина, Бразилия, Уругвай.
Как да се сдобием с него?
Начина да се снабдите с тази прелест, е чрез разсад от семенца. Често се срещат и градинари, които предпочитат да засадят семенцата направо на определеното им място.
Разсад и сами можете да получите, ако засадите семенцата през февруари – март, като използвате пластмасова кутия или сандъче, в което да поставите торф. Семенцата няма нужда да се зариват в торфа, над съда се поставя стъкло, найлон или пластмасов капак, слагат се на светло място при температурата 24ᴼ - 28 ᴼ С. Конденза от капака редовно се почиства, а торфа се следи да е винаги влажен и регулярно се оросява.
Когато поотраснат малко пониците, следва да се започне със заздравяването им, като температурата постепенно се понижава, капака се премахва от време на време и имайте в предвид, ако се преместват, да им се осигури и достатъчно слънце, за да не се изнежат. Поради тази причина, много градинари предпочитат да засадят семенцата през месец март, когато има повече светлина.
Може и направо навън
Ако пък искате да се радвате на ярките им цветове, като засадите семенцата направо в почвата, го направете тогава, когато сте сигурни, че дните с минусови температури са преминали.
Портулаката лесно се прихваща и е много самонастанима – вятъра лесно разнася леките и семенца. Ако сте отглеждали досега калдъръмчета, сигурно сте установили, че на следващата година на местото и около него, са поникнали цветчета. Те могат да изникнат навсякъде, където има малко почва, между камъните, в пукнатините на настилката, във фугите и т.н. Има любители цветари, които се възползват от това им качество и ги използват за алпинеуми и други подобни ефекти.
Как да се грижим за него?
Калдъръмчето е издръжливо и сухоустойчиво растение. Има нужда повече от внимание в периода, когато разсада се засади на мястото, на което ще се отглежда докато се прихване.
Понася повечето видове почви, но предпочита песъчливата и добре дренирана такава. Въпреки, че коренът му е плитък, не иска много вода – специфичната форма на листенцата му позволява това. Ще цъфти с по-ярки, големи и дълготрайни цветчета, ако го торите през летния сезон с торове с преобладаващо съдържание на калий.
Прилича на пеперуди и привлича такива
Това сладурче привлича, както много пеперуди, така и оси и пчели, ето защо имайте в предвид, къде ще го позициониранте, ако наблизо има хора, които имат непоносимост към тези насекоми.
Това е за сега от мен :)
Прочетете и това:
Как да отглеждаме удивителните лиани - клематисите?
Интересни факти за хризантемите?
Едно от най-красивите и лековити цветя в градината ни?
Ако сте харесали статията, можете да ни проследите и във Facebook
Прочетете и това:
Как да отглеждаме удивителните лиани - клематисите?
Интересни факти за хризантемите?
Едно от най-красивите и лековити цветя в градината ни?
Ако сте харесали статията, можете да ни проследите и във Facebook
Няма коментари:
Публикуване на коментар